Trst 2002

Trst, 5. maj 2002

Kot da spomladi ni že dovolj toplo, da si moram izbrati maraton ob morju? Upam, da zadnjič. Vremenoslovci so vreme napovedovali vsak dan drugače . Hladna fronta, ki se je bližala nam je dajala upanje, toda grozil nam je tudi dež. Težko se je odločiti kaj bi bilo boljše, da te 42 km pere ali pa te kuha. Nazadnje smo dobili oboje, narava je poskrbela za vročino, za mokroto smo poskrbeli sami, saj smo se delno lahko ohladili le z litri vode, ki smo jih zlivali po sebi na vsaki okrepčevalnici. Največ vode je ostalo v copatih.
Sicer pa je sama organizacija maratona bila odlična. Tekmovalcev velikega maratona je bilo okrog 500, od tega 17 Slovencev. Več kot 1000 je bilo udeležencev malega maratona, verjetno še več pa je bilo rekreativcev na 9 km. Start in cilj sta bila na Piazza Unità d’Italia. Prvih 9 km je proga potekala krožno po ulicah samega središča, nato je vodila ob obali v smeri Benetk. Zraven velikega in malega maratona je potekal še rekreacijski tek na 9 km, ki pa so se ga v glavnem udeležili domačini, ki so razdaljo premagovali s hojo, s tekom ali na rolerjih. Na petnajstem km so udeleženci malega maratona obrnili nazaj v center, proti cilju. Z njimi je obračal tudi Iztok, z Darkom, ki je veliki maraton tekel prvič, pa sva nadaljevala pot proti 26, kilometru, kjer je bil obrat. Vse do tega obrata se je proga vzpenjala in pobirala moči. Upal sem, da bom nekaj pridobil pri teku navzdol, žal prepozno, moči so že toliko pošle, da ni bilo več opaziti klanca navzdol. Ob sami progi je bilo kar nekaj glasbenih skupin, predvsem v mestu, a skoraj 30 km teka po bolj ali manj prazni cesti ti ne da prave spodbude. Šele zadnjih nekaj 100 m pred ciljem smo se spet znašli v centru ob spodbujajoči množici z “forza, forza!”. Noge pa so spet poskakovale v ritmih, ki so prihajali od ene od glasbenih skupin. Svoj prihod sem lahko zagledal na velikanskem zaslonu, ki je bil postavljen ob ciljnem prostoru in na katerem so lahko gledalci spremljali celotno dogajanje na progi. Svoj 7. maraton sem končal na 227. mestu s časom 3:38:59.